15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Etkinliği ve Demokrasi Nöbeti Oğuzlar İlçesinde yoğun katılım ile icra edildi.
 
Çorum 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine Vali Yardımcısı Oğuzlar Kaymakam Vekili Sayın Haldun AKSALMAN'ın başkanlığında İlçe Belediye Başkanı, Kurum Amirleri, Siyasi Parti İlçe Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Şehit Aileleri, Gaziler ve çok sayıda Vatandaş katıldı.
Kaymakamlık önünde toplanan vatandaşlarımız, ellerinde Türk Bayraklarıyla “ Vatan Sana Canım Feda” sloganları eşliğinde Cumhuriyet Meydanına yürüdüler, nöbet alanına gelen vatandaşlarımız hep bir ağızdan "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" diye bağırarak tekbirler getirdi. Kaymakamlık önünde başlayan yürüyüş Evrensel Caddesi üzerinde Belediye Otoparkında bulunan nöbet alanına kadar devam etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını takiben Çorum Vali Yardımcısı Oğuzlar Kaymakam Vekili Sayın Haldun AKSALMAN’ın halka hitaben konuşmaları oldu.  Kur'an-ı Kerim tilaveti, dua, ilahi programından sonra, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın İstanbul'daki konuşmaları izlendi. Proğram slayt gösterileri ile saat 00:13'te ilçemizdeki tüm camilerimizden okunan sala ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın TBMM'deki konuşmalarının izlenmesi ile devam etti. Demokrasi şehitlerimizin isimlerinin okunması ve şehitlerimizin isimlerinin ekrana yansıtılmasının ardından 15 Temmuz sinevizyon gösterisi izlendi. Demokrasi nöbeti 16.07.2017 saat:24.00’e kadar benzer etkinliklerle devam etti.